Róbert Péter
A múlt nem múlt el
2023.04.29.
![]() |
Frank N. Schubert |
Frank N. Schubert "A múlt nem múlt el – szembenézés a 20. századdal a magyar-osztrák határvidéken" című könyve nehezen megállapítható műfajú munka. Élvezetes stílusa, képei, alapossága miatt útikönyv lenne, de épp csak említi azokat a kastélyokat, templomokat amelyeknek nincs szerepük bizonyos szomorú történelmi eseményekben.
Trianon, a Holokauszt és a hidegháború annál nagyobb teret és hangsúlyt kap, s nem véletlenül, mert ez a kiadvány a szerző által bevallottan a "sötét" vagy a "halálturizmushoz" köthető.
Talán ezért is ajánlja könyvét a Magyarországról 1939-ben (még időben!) az USÁ-ba emigrált szülei emlékének.
A szerző gyakran látogat Magyarországra, különösen vonzza a határvidék, egy könyvet már régebben írt erről a tájról és a sikeres amerikai hadtörténész nyugdíjasként feleségével Győrbe költözik. Irodalmi munkásságát az indián háborúk után teljesen a régiónak szenteli. Múzeumokként tekint a határ két oldalán fekvő városokra, feltűnik neki az áldozati események és helyszínek gyakran hiányos, képmutató és félrevezető megjelölése. Az emléktáblákon feltüntetik pl. a halottak számát, de nem említik, hogy zsidók voltak, gyakran közösen szólnak az összes háborús áldozatról.
Új jelenség a szövetséges bombázásokban elpusztultak emlékművei és a romák feltüntetése. Ennek ellenére a könyv nem komor olvasmány, rányomja bélyegét szerzője egyénisége. Beszámol kávézókról, vendéglőkről, gyakoriak az olyan megjegyzések amelyek az ételek–italok minőségét jelzik, nem is szólva az irodalmi és művészeti nevezetességekről.
![]() |
Yoyce-szobor |
Könyve első részében nyolc várost mutat be, környékükkel és a közeli településekkel együtt. Szombathely az első a sorban. Emlékművek, táblák, botlatókővek mellett az utolsó magyar király visszatérési kísérletéről, a Yoyce-szoborról és az egykori zsinagógáról is ad leírást. Részletesen ír a városban élt vagy működött politikusokról, többségük nem a jó oldalon állt (Istóczy, Prónay, Bárdossy).
![]() |
Almásy László |
Almásy László felfedező ihlette Az angol beteg című könyvet és filmet. Megjegyzi az egykori zsidó lakhelyeket, a gettót és a bevagonírozás előtti gyűjtőtábort. Objektíven szól az ÁVH-székház rémségeiről, ennyi rossz után felüdülés egy kávé a Ground Zeronál, de értékeli a Claudia Szállót is.
Rohonc, mai nevén Rechnitz a gyilkolás fővárosa az osztrák oldalon. 1910-ben még a 4000 lakos egynegyede volt zsidó, 1934-ben már csak 170, de nem őket, hanem 200 továbbmenni már nem tudó zsidó munkaszolgálatost gyilkoltak le itt 1945 tavaszán Batthyány Margit grófnő náci vendégei. Sírjukat napjainkig nem sikerült feltárni, a lakosok hallgatnak, de mégis kaptak emlékművet, ahol minden évben megemlékeznek róluk.
![]() |
Gustav Pick |
A falu zsidó múltjának főalakja Gustav Pick, a bécsi fiakeresdal szerzője, negatív figura Tobias Portschy náci vezető, aki mindössze 2 évet töltött börtönben.
A gyilkolás magyar fővárosa Kőszeg sokkal több zsidó halálának volt a színhelye. Egy Vas-megyei útikalauz a szépség kincses ládikájának nevezi a várost, de hallgat a város zsinagógájáról, gettóról, munkatáborról, hidegháborús határőrközpontról.
Szerzőnk pótolja a mulasztást. Kőszeg fontos munkaszolgálati központ volt, majd a Todt-szervezet székhelye. Később ide menekült Szálasi kormánya, ez lett az utolsó nyilas főváros. Itt végezték ki Bajcsy-Zsilinszky Endre és Kiss János altábornagy magyar hazafiakat 1944 végén.
Egyes vallomások szerint a téglagyárban egy hevenyészett gázkamra is irtotta a nagy számban idehurcolt zsidó kényszermunkásokat. Sokan meghaltak a Gulner –malomban és más helyeken. A zsidó áldozatok száma legalább 2500.
Más dolgokat is észrevesz, a Trianon –kereszt a hidegháború alatt a határsávban volt, ezért nem rombolták le. Talapzatán emléktáblája van Éberling Nagy Miklós polgármesternek, akit újvidéki szereplése miatt a jugoszlávok végeztek ki 1946-ban.
Aránylag részletesen olvashatunk Felsőörről, ahol 1921-ben a Prónay-féle ún. Lajta-bánság fővárosa volt. A település náci múltját ellensúlyozni kívánja a nácizmus áldozatainak, köztük mintegy 300 helyi romának az emlékműve. A gyűlölet tovább él, 1995-ben 4 roma halt meg egy robbantásban, nekik ma két emlékművük van. Sajnos a helyi magyar kisebbség is támogatta a német megszállást, ezért eltűrték őket a náci pártszervezetben. Felsőör a történelem folyamán többször fogadott be menekült tömegeket: 1943-ban dél-tiroliak, 1956-ban magyarok, utóbbi években migránsok laktak a város délkeleti részén egy öreg laktanyában.
Sopron egy "archetipikus határváros". Itt is kedveli a kávéházakat, a Pannóniáról megjegyzi, hogy egyaránt kedvelt helyszíne volt az irredenta összejöveteleknek és az orthodox ifjúság púrimi ünnepségeinek. A Páneurópai Piknik végképpen lezárta a hidegháború korszakát a mozgalmas történetű városban. Emlékmű utal az elpusztított zsidó közösségre és a szomszéd utcában a német lakosok háború utáni kitelepítésére. A 48-as laktanya szerepet játszott az I.vh. után a nyugatmagyarországi felkelésben és Károly visszatérési kisérletében, de itt mentett meg egy bátor főhadnagy 350 munkaszolgálatost 1945 tavaszán a Mauthausenbe hurcolástól.
Sopron az Urbis fidelissima, a hűség városa büszke címet viseli, mert itt egy népszavazással sikerült jelentősen enyhíteni Nagymagyarország békefeltételein, ennek több művészeti nyoma van a városban. Van Károly kilátó, a mellette lévő tisztáson egy Prónay szoborral, amelyet az útikönyvek elhallgatnak. A városi múzeum érdekessége a Vas Honvéd szögekkel borított faszobra.
A vasfüggöny éveiben az osztrák GySEV szerelvény egy darabig magyar területen haladt, ez alkalom volt az integetésre, üzenetek átadására. 2017-ben a vasúttársaság egyik új gyorsvonatát Anna Frankról akarta elnevezni, de a deportáló marhavagonok után az ötlet nem tűnt ízlésesnek és lebeszélték őket.
A környék is rendkívül figyelemreméltó. Több helyen emlékmű örökíti meg a szögesdrót 1989-es átvágását, Sopronkőhida börtönében évtizedeken át szenvedtek a különböző rendszerek ellenfelei. Fertőrákoson zsidók ezrei szenvedtek a háború végén az erődépítésnél és a kőbányában.
Itt egy hiba van a könyvben: Dobi István későbbi politikust túlélőnek nevezi. Ez tévedés, ő itt keretlegény volt, igaz hogy mindig emberségesen viselkedett.
![]() |
Szerb Antal |
Balf az 1945 januárjában nyilasok által agyonvert Szerb Antal irodalomtörténész halálának helye. Emlékműve egy tömegsír felett áll. Sopronkövesdnél viszont az 1919-ben a vörösök által felakasztott vasúti munkásokról szól az emlékmű.
Ilyen a történelem! Kismartonban (Eisenstadt) volt a legrégibb zsidó közösség a császárságban, az Eszterházyak támogatta legendás Hétközség. Emlékeik ma is fennmaradtak. A főutcán a szombati forgalmat meggátló láncok, a falakon lévita korsók, de főképpen a Zsidó múzeum és a Burgenlandi Állami Múzeum. Itt erős volt a munkásmozgalom, vezetője Ignaz Till által építetett modern lakónegyed ma is áll.
![]() |
Schlichter-villa |
Győrről, választott lakóhelyéről nagy szeretettel ír a szerző, nem hallgatva el a véres idők szomorú emlékeit sem. Zsidók számára nagyon baljóslatú volt az egymásmellett lévő Frigyes laktanya és a Schlichter-villa. Előbbiben munkaszolgálatosokat soroztak (verések közt), a másikban a zsidók elrabolt vagyonát gyűjtötték. A bizonyos mentesítések (p. árja házastárs) révén a Révai gimnáziumban ("vegyes gettó") maradt zsidókat a szovjet csapatok érkezése előtti órákban a Mosoni-Duna hídjáról lőtték a folyóba. (A helyiek már előbb "mozgó gettónak" nevezték ezt a részt). A városban tartott beszédeket Darányi Kálmán miniszterelnök, a zsidótörvények atyja.
Részletesen ír az egykori zsidónegyedről és a szép zsinagógáról és Radnóti tragédiájáról, amely a város közelében Abdán fejeződött be.
![]() |
Utolsóként Királyhidát mutatja be, amelyet multikulturális határvárosként jellemez. Valamikor a Lajta hídja választotta el a monarchia két részét, de mindkét oldalon voltak kaszárnyák. Jaroslav Hasek itt szolgált a 91. gyalogezredben. A Kaiserpark dísze Ferenc József magyar egyenruhás mellszobra, Zala György alkotása.
![]() |
Havasi Kornél |
Királyhida főterén szovjet és osztrák háborús emlékművek emlékeztetnek a múltra s a szerző nagyon értékeli, hogy legalább öt helyen lehet kávézni. Többezer munkaszolgálatos dolgozott és szenvedett a környéken, nekik csak a temetőben jutott emlékmű, köztük volt Havasi Kornél sakkolimpiai bajnok is. Ez volt a legtávolabbi pont ameddig 1921 szeptemberében Prónay felkelői eljutottak. A 60-as évekbeli egykori osztrák tüzérségi állás bunkerei ma látogathatók.
Könyve második részében a szerző nem hagyja el az előzőleg bemutatott területet, de gondolatai magasabbra szárnyalnak. Általában kutatja a múltat, kérdéseket tesz fel: hogyan történhetett, kik és miért tették? Győri iratokat idéz az elhurcolt zsidók vagyonának sorsáról, majd a jelenre vált, vélemények és magatartások csatáznak. Sok nevet említ, akkor élteket, de kortársakat is.
Személyes élményei elevenednek fel arról, hogy milyen feszültséget és szorongást szül a túlélők vagy leszármazottaik megjelenése volt lakóhelyeiken. Ennek oka, hogy félnek az esetleges tulajdoni igényektől és amikor kiderül, hogy erről nincs szó – láthatóan megkönnyebbülnek. Találkozunk itt az oly gyakori nyilasból kommunistává vedlés eseteivel, példákkal szemléltetve az átváltozást.
Az utolsó fejezet a rendszerváltás hatását vizsgálja, a határok megnyitásának eredményeit, visszásságait. Megnőtt az idegenforgalom, de múzeumok is létesültek, szomorúan látja az antiszemita jelenségeket,de nem bánta meg, hogy visszajött szülei hazájába.
Az elkobzott győri zsidó lakóházak gondnokainak 1944-es listája zárja a könyvet.
FEL